آشنایی با کولر صنعتی سوله

کولر صنعتی سوله

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای سرمایش سوله یا کارگاه خود به کولر هایی بزرگ تر از کولر های معمولی نیاز پیدا کرده باشید؛ ما در این مقاله قصد داریم به بررسی کولر صنعتی سوله بپردازیم.

کولر صنعتی سوله چیست؟

در جواب این سوال که کولر صنعتی سوله چیست می شود گفت که این دستگاه سرمایشی یکی از مناسب ترین گزینه ها برای سرمایش سوله ها و سالن ها است که علاوه بر سرمایش قابلیت گرمایش هم دارد و در حقیقت دستگاهی است که هم کار خنک کردن و هم گرم کردن سوله را انجام می دهد پس به دستگاه جداگانه ای جهت گرمایش نیاز پیدا نخواهید کرد.

اگر بخواهم به ساده ترین شکل به ساختار آن اشاره کنم باید بگویم که نحوه کار سرمایشی آن از جهاتی به کولر های آبی شباهت دارد و به همین دلیل است که به آن کولر آبی صنعتی نیز گفته می شود؛ اما با توجه به فنونی که در جهت افزایش کارایی آن در حالت سرمایش و نیز مکانیزمی که برای گرمایش این کولر ها در نظر گرفته شده است آن را به یک دستگاه کاملا منحصر به فرد و یکتا تبدیل می کند.

این دستگاه با اسامی دیگری مانند دستگاه ZENT یا دستگاه AIRWHASHER نیز شناخته می شود و به نوعی می شود گفت که نام دیگر کولر های صنعتی همان زنت یا ایرواشر است برای این که هم در سرمایش و هم گرمایش خیلی شبیه به هم هستند که در ادامه به اینکه این سیستم چه مزایایی دارد اشاره خواهیم کرد.

ساختار کولرهای صنعتی

همانطور که پیش تر اشاره شد از لحاظ سرمایش این دستگاه کاملا شبیه به کولر آبی عمل می کند و با این تفاوت که به جای این که در مسیر عبور هوا از پوشال ها استفاده شود از پد هایی ملقب به پد سلولزی استفاده می شود که سطح تماس آب و هوا با یکدیگر را بیشتر کرده و در حقیقت بازدهی دستگاه کولر صنعتی را افزایش می دهد.

از دیگر موارد مشترک بین کولر های صنعتی و آبی می شود به داشتن یک پمپ که آب را از پایین کشیده و از بالا بر روی پدها می ریزد می توان اشاره کرد که اکثر ما با این ساختار آشنایی کامل داریم؛ همانطور که می دانید اساس کار این کولر ها در حالت سرمایشی بسیار شبیه به کولر آبی سرماسان است و با نام های دیگری مثل زنت (Zent) و یا ایرواشر نیز شناخته می شود.

با توجه به این که کولر آبی صنعتی قابلیت گرمایش نیز دارد و راندمان آن به این شکل است که یک محفظه از جنس لوله های مسی با پرک های آلومینیومی در داخل دستگاه نصب می شود و طوری جاسازی می شود تا به طور کامل در مسیر جریان هوا قرار بگیرد و این باعث می شود فن ایجاد کند.

با فرا رسیدن فصول سرمای سال دستگاه را در حالت گرمایشی روشن می کنید و خود به خود پمپ آب مربوط به حالت سرمایش از مدار خارج می شود و این بار باید شیر ورود آبگرم به محفظه کولر های صنعتی را باز کنید تا آب گرم هم از طریق پکیج یا موتور خانه تامین می شود؛ وقتی که آب گرم در کولر وارد شد باعث می شود تا دمای کولر ها به شدت افزایش یابد و هوای عبوری از سطح آن نیز گرم شود و با همان کانال کشی در سوله یا سالن مورد نظر توزیع می گردد.

مزایایی کولر های صنعتی

۱ . در مقایسه با دستگاه های سرمایشی گرمایشی که دارای کمپرسور و قطعات سیکل تبرید هستند ارزان قیمت تر است.

۲ . به این خاطر که هوا توسط کانال توزیع می گردد مناسب استفاده در سوله ها و سالن ها است.

۳ . وقتی که در وضعیت سرمایشی کار می کند در مقام مقایسه با سیستم های تبریدی ، مصرف برق کمتری دارد که در حد کار یک پمپ کوچک و یک فن محدود می گردد.

۴ . زمانی که در وضعیت گرمایشی کار می کند انرژی اصلی از طریق سوختن گاز طبیعی در پکیج یا موتورخانه حاصل می شود و نه انرژی الکتریسیته؛ مصرف برق آن نیز فقط در حد کار یک فن است.

۵ . اگر بخواهیم از نظر رطوبت به مزایا یا معایبی که ایجاد می کند اشاره کنیم باید بگوییم که کولر صنعتی فقط در نواحی با آب و هوای خشک و معتدل جوابگوی نیازها است و رطوبت هوا را افزایش می دهد و از آن نمی توان در مناطقی که آب و هوای شرجی دارد استفاده نمود چون که ریزش آب بر روی پدها در تابستان باعث افزایش رطوبت هوا نیز می شود.

نکاتی درباره کولر های صنعتی

۱ . محدودیت در میزان کاهش دما یکی از مهمترین معایب کولر صنعتی است. درست شبیه به کولر آبی که احتمالا بارها آن را تجربه کرده اید؛ یعنی هر چه دمای هوای بیرون از ساختمان بیشتر می شود و رطوبت بالاتر می رود میزان خنک کنندگی کولر آبی کمتر می شود و شرایط مطلوب فراهم نمی گردد چونکه سرمایش دستگاه بر پایه تبادل حرارتی آب روی پوشال ها با هوا است.

۲ . افزایش رطوبت یکی از محدودیت هایی است که نمی توان از این دستگاه در هر جایی استفاده کرد. شما شهرهای ساحلی ایران در جنوب و شمال کشورمان را در نظر بگیرید که در هیچ یک از آنها از کولر آبی چه صنعتی و چه خانگی استفاده نمی شود چونکه رطوبت هوا به قدری بالاست که آب افشانده شده بر روی پوشال ها نمی تواند گرمای هوای مرطوب را به خود جذب و در نتیجه دمای هوا را کاهش دهد.

۳ . هر چه ظرفیت مورد نیاز بیشتر می شود باید از دستگاهی با ابعاد بزرگتر استفاده شود و بنابرین موتورفن و فن دستگاه نیز بزرگتر انتخاب می شود تا بتواند حجم هوای مورد نیاز را تامین کند. هر چه موتور و فن ابعاد بزرگتری داشته باشند صدای بلندتری نیز خواهند داشت و این صدا با کانال به بخش های مختلف نیز منتقل می گردد و این مورد هم کاربرد این دستگاه را برای اماکنی که نسبت به صدا حساس هستند محدود می کند.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با مزایا و معایب کولر صنعتی سوله آشنا کنیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. اگر سوال و یا نکته ای در ذهن تان باقی مانده می توانید با شماره تلفن ۲۲۲۲۹۱۷۶-۰۲۱ تماس گرفته تا متخصصان این حوزه شما را راهنمایی کنند.

پیام بگذارید

X