علت لرزش کولر صنعتی

علت لرزش کولر صنعتی

علت لرزش کولر صنعتی

دلیل لرزش کولر صنعتی چیست؟

همانطور که میدانید کولر های صنعتی امروزه در بیشتر مکان های بزرگ نیز استفاده می شود و هم چنین کاربرد و مزیت های فراوانی دارند. اما برخی افراد در زمان استفاده از با لرزش کولرصنعتی نیز مواجه شده اند. که این لرزش میتواند به عامل های مختلفی بستگی داشته باشید؛ که در ادامه برخی از علت‌های ممکن لرزش کولر صنعتی را اشاره شده است.

عدم تعادل در دستگاه

یکی از علل اصلی لرزش کولر صنعتی، عدم تعادل در دستگاه است. اگر کولر یا تجهیزات جانبی آن به درستی متعادل نشده باشند، ممکن است لرزش ایجاد شود.

عیب در قطعات مکانیکی

قطعات مکانیکی کولر صنعتی مانند بلبرینگ‌ها (رولمان‌ها) و پره‌ها ممکن است خراب یا فرسوده شوند که می‌تواند منجر به لرزش کولر صنعتی منجر شود.

نصب نادرست کولر صنعتی

نصب نادرست کولر یا نصب بدون رعایت دقیق قوانین و راهنمایی‌های تولید کننده می‌تواند لرزش را ایجاد کند. مثلاً نصب کولر روی سطح نامناسب یا با پایه‌های ناپایدار می‌تواند باعث لرزش شود.

وزن ناهمگون در کولر صنعتی

توزیع نامتوازن وزن در دستگاه کولر ممکن است باعث لرزش شود، به خصوص اگر وزن متمرکز در یک نقطه باشد.

نقص یا عیب در موتور کولر

ناگفته نماند که مشکلات در موتور کولر نیز می‌تواند لرزش ایجاد کند. این مشکلات ممکن است به عنوان نویز و لرزش قابل تشخیص باشند.

برای رفع و رفتار درست با لرزش کولرهای صنعتی، بهتر است یک تکنسین متخصص را به مشکل خود مشاوره و معاینه کند تا علت اصلی مشکل را تشخیص داده و تعمیرات لازم را انجام دهد. همچنین، نگهداری و نصب صحیح نیز می‌تواند به جلوگیری از لرزش کولر صنعتی کمک کند.

عدم نصب کولر صنعتی به صورت تراز

عدم نصب کولر صنعتی به صورت تراز می‌تواند به مشکلات و مشکلاتی در عملکرد کولر منجر شود. از  مهم ترین تأثیرات عدم نصب ترازی کولر صنعتی می توان به لرزش و نویز دستگاه اشاره نمود، زیرا نصب نادرست کولر ممکن است به لرزش و نویز غیرمعمول در دستگاه منجر شود که می‌تواند به تخریب قطعات داخلی کولر و افزایش هزینه‌های تعمیری منجر شود. از سایر تاثیرات در عدم نصب کولر صنعتی به صورت تراز در زیر اشاره شده است.

 • کاهش کارایی: نصب نادرست می‌تواند به کاهش کارایی کولر منجر شود. توزیع نامناسب هوا و سردی موجب افزایش مصرف انرژی و کاهش توان خنک کنندگی می‌شود.
 • خرابی توربین: توربین‌ها و فن‌های کولر به عنوان قسمت‌های حیاتی عملکرد کولر، در صورت نصب نادرست و نامتوازن ممکن است آسیب ببینند که نیاز به تعمیر یا تعویض دارند.
 • خطرات ایمنی: نصب نادرست کولر می‌تواند به خطرات ایمنی منجر شود.
عدم نصب کولر صنعتی به صورت تراز - علت لرزش کولر صنعتی
تراز نبودن کولر صنعتی

راه‌های رفع مشکل عدم نصب ترازی کولر صنعتی

در زیر به راه‌های رفع مشکل عدم نصب ترازی کولر صنعتی اشاره شده است. با توجه به راهکار های ذکر شده می توانید نصب صحیح کولر با تراز را به درستی انجام دهید.

 • نصب توسط تکنسین ماهر: بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات نصب نادرست، استفاده از تکنسین ماهر و تخصصی در نصب کولر است. این تکنسین‌ها با دقت نصب و تنظیم کولر را انجام می‌دهند.
 • استفاده از پایه‌های تراز: برای نصب تراز کولر، از پایه‌های تراز با کیفیت و مطابق با وزن دستگاه استفاده کنید. این پایه‌ها به توزیع وزن بهتر و جلوگیری از لرزش کمک می‌کنند.
 • تعادل وزنی: مطمئن شوید که وزن کولر و تجهیزات جانبی آن به صورت تعادلی و درست توزیع شده باشد.
 • *رعایت دستورالعمل تولید کننده: دستورالعمل‌های تولید کننده کولر را دقیقاً رعایت کنید و به توصیه‌ها و راهنمایی‌های نصب آن عمل کنید.
 • بررسی دوران و لرزش: پس از نصب، کولر را به مدت کوتاهی روشن کنید و دوران و لرزش آن را بررسی کنید تا از نصب صحیح و ترازی اطمینان حاصل کنید.

نصب تراز کولر صنعتی به دقت و صحیحی انجام شود، می‌تواند به عملکرد بهتر و بدون مشکل کولر کمک کند و خطرات مرتبط با نصب نادرست را کاهش دهد.

قرار دادن کولر صنعتی بر روی پایه های استاندارد - علت لرزش کولر صنعتی
پایه استاندارد کولر صنعتی

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مقاله لرزش کولر صنعتی بیان شد، پی بردیم که عامل های مختلفی در لرزش کولر صنعتی دخالت دارند از جمله می توان عدم نصب صحیح کولر با تراز، عیب در موتور کولر و عیب در قطعات مکانیکی دستگاه نیز شاره نمود.

سوالات متداول

 1. علت لرزش کولر صنعتی چیست؟
  از مهم ترین علت ها می توان به عدم نصب به صورت تراز، نقص در موتور کولر و… اشاره نمود.
 2. اگر در نصب کولر، تراز کولر به درستی انجام نشود چه اتفاقی رخ می دهد؟
  عدم توجه به تراز در نصب می تواند با کاهش کارایی دستگاه و خرابی برخی از قطعات دستگاه شود.
امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X