فن تهویه گلخانه چیست و چه مزیتی دارد؟!

فن تهویه گلخانه چیست و چه مزیتی دارد؟!

فن تهویه گلخانه چیست و چه مزیتی دارد؟!

فن تهویه گلخانه

تهویه گلخانه و تامین دمای مناسب سالن، موضوع مهمی برای رشد گیاه می‌باشد که برای این مسئله می‌توان از فن تهویه گلخانه سرماسان استفاده نمود.

گیاهان برای رشد به نور خورشید، هوای گرم، آب و هوای مغذی خاک، برای فتوسنتز و رشد به دی اکسید کربن نیاز دارند. همچنین گیاهان با جذب دی اکسید کربن و پخش اکسیژن نفس می‌کشند.

در محیط بسته‌ی گلخانه، گردش طبیعی هوای تازه وجود ندارد؛ و این مسئله باعث کاهش کربن دی اکسید می شود و رشد گیاهان را در گلخانه محدود می‌کند.

برای اینکه گیاهان به خوبی رشد کنند باید عمل تهویه در گلخانه به خوبی انجام بگیرد. تهویه برای رشد گیاهان گلخانه بسیار امر مهمی می باشد، و مثل جریان هوای خارج از گلخانه عمل می کند و این امر سبب قوی تر شدن سلول های گیاهان می‌شود و در نتیجه گیاهان با استحکام بیشتری به وجود می‌آیند.

5236 1 scaled 1 1024x683 - فن تهویه گلخانه چیست و چه مزیتی دارد؟!
نمونه فن تهویه گلخانه

تامین دمای گلخانه و رشد گیاهان

حرکت هوا توسط تهویه باعث می شود که گرده افشانی در گلخانه آسان تر صورت بگیرد. وجود نبودن تهویه در گلخانه گرمای بیش از حدی را به وجود می آورد که برای گیاهان مناسب نمی باشد؛ چون در محیط هایی که دمای هوا بین 60 تا 75 درجه فارنهایت می باشد، تازه و سرحال هستند. اکثر گیاهان در گرمای دچار تنش می شوند و در صورت گرمای بیش از اندازه می میرند.

درجه حرارت در گلخانه بدون تهویه در طول شبانه روز به سطح بالایی می رود. وقتی نوسانات در دمای روز و شب در بیرون از گلخانه زیاد می شود، در گلخانه رطوبت ایجاد می شود.

افزایش رطوبت در فصل بهار و پاییز بیشتر می باشد و به طور مداوم بر روی گیاهان می نشیند. شاخ و برگ های که همیشه مر طوب هستند محل خوبی برای رشد کپک، قارچ و بیماری ها و آفت ها می شوند.

با گردش مناسب هوا با ایجاد تهویه به درون گلخانه، آب و هوای گلخانه یکنواخت به وجود می آید و باعث کاهش بیماری های گیاهی و آسیب های ناشی از رطوبت می باشد.

نحوه تهویه گلخانه

در فصل های گرم سال و مناطق گرم وخشک برای کاهش دمای محیط و امکان پرورش گیاهان با شرایط دمایی کمتر از گلخانه باز و دارای سایه بان استفاده می کنند. تهویه گلخانه به دو صورت تابستانه و زمستانه تقسیم می شود. تهویه تابستانه در گلخانه به دو بخش تقسیم می شود که شامل تهویه طبیعی و تهویه با فن می باشد.

تهویه زمستانی گلخانه شامل مراحل کانال پلاستیکی پلی اتیلن، فن های ایجاد کننده ی فشار، پنجره ی ورود هوای تازه، ترموستات کنترل کننده و فن هواکش یا خارج کننده هستند.

اگر در گلخانه های باز هیچ گونه بادی در محیط گلخانه در جریان نباشد عمل گرده افشانی انجام نمی شود. فن های تهویه با دمیدن جریان هوای تازه به شرایط هوایی و تهویه ی گلخانه ها کمک می کنند.

تهویه گلخانه بر اساس نیرو های طبیعی بر مبنای تبادل هوای گلخانه می باشد. سیستم که تهویه منفعل یاpassive شناخته می شود؛ به طور کامل طبیعی نمی باشد.

دو عامل مهم در سیستم تهویه

دو عامل مهم در سیستم اثر بادی و شناوری دمایی هستند. اثر باد به میزان وزش باد در خارج از ساختمان گلخانه بستگی دارد. و تعریف شناوری نیز در گردش هوای گرم و سرد برای ایجاد تعادل می باشد.

باد نقش اصلی را در تهویه منفعل یا طبیعی می باشد و سرعت وزش باد بیشتر نقش گردش را بر عهده دارد.

نیروی وزش باد یک نیروی بیرونی می باشد که هوا را از دریچه ها به داخل گلخانه وارد می کند. نیروی حرکت تهویه در گلخانه مهم می باشد و در هنگام ساخت گلخانه جهت و محل قرار گیری آن را باید در نظر گرفت.

نکته: گلخانه‌ی باز به معنای این می باشد که گلخانه با هوای بیرون تعامل دارد.

1 1 1024x576 - فن تهویه گلخانه چیست و چه مزیتی دارد؟!
فن تهویه گلخانه چیست و چه مزیتی دارد؟!

نوع دیگر تهویه طبیعی گلخانه اثر دودکشی می باشد. هوای گرم توسط تابش خورشید، به سمت سقف می رود و در دریچه های سقف باز می گردد و هوای داغ از گلخانه خارج می شود تا هوای تازه وارد گلخانه شود. اگر سقف ها دریچه نداشته باشند هوا در داخل گلخانه حبس می شود.

هدف های جابجایی و تهویه ی هوای گلخانه
  • تبادل هوا در داخل و بیرون گلخانه
  • تامین دی اکسید کربن عامل ضروری گلخانه
  • کنترل دمای بالای گلخانه: اکثر گیاهان در دمای بالای 35 درجه سانتی گراد آسیب یا می‌میرند.
  • ایجاد تعادل در رطوبت به ویژه در زمستان
  • تهویه خودکار باعث کاهش هزینه‌ی کارگری می‌شود.
  • تهویه ی اتوماتیک باعث تهویه یکنواخت و ثابت نگه داشتن دما برای رشد و نمو گیاهان در گلخانه می‌باشد.
نصب دستگاه های تهویه در گلخانه

سیستم تهویه باید در محلی نصب شود که اختلاف سطح مناسبی با بالاترین ارتفاع گیاه داشته باشد. همچنین باید دستگاه فن تهویه گلخانه را در خلاف جهت باد غالب نصب کنید.

بخش‌های سیستم سرمایش تبخیری

1. پدهای که به آن ها پوشال هم گفته می شود و جنس آن ها از مواد سلولزی می‌باشد.
2. پمپ تزریق آب؛ پمپ هایی هستند که آب را بر روی پد ها منتقل می کنند.
3. تانک ها یا مخزن تامیین آب
4. سیستم تخلیه ی آب و ناودان
5. قاب های پد سلولزی که از جنس آلومینیم یا ورقه های گالوانیزه هستند.

مزیت نصب فن تهویه در بالای دیوار
  1. زمان کمتری برای تهویه لازم دارد
  2. مصرف برق را کاهش می دهد

نکات مهم:

1. تهویه طبیعی گلخانه توسط پنجره های سقفی و کناری وقتی اثر گذار هستند که مساحت پنجره ها یک سوم مساحت کف گلخانه باشد.
2. در مناطق باد خیز؛ پنجره های تعبیه شده بر روی سقف در خلاف اصلی جهت باد باز می شوند.
3. جریان هوا از طریق این پنجره ها باعث مکش تقریبی می شود که باعث بهتر شدن خروج هوا و تهویه ی گلخانه می شود.
4. برای تهویه در کشور های اروپایی به طور متوسط از پنجره های 1.4 متری استفاده می کنند؛ ولی در آمریکا پنجره های 46 و 61 سانتی متری اندازه ی مورد استاندارد استفاده می شود.
5. باتوجه به موقعیت و شرایط محیطی یک گلخانه بسته به مانند رطوبت یا خنک بودن آن، می توانید از انواع سیستم های تهویه استفاده کنید.

خرید فن تهویه سرماسان

برای اطلاع از قیمت و خرید فن تهویه گلخانه‌ای شرکت سرماسان که در ۲ مدل، فن ۱۰۰ و فن ۱۴۰ تولید و عرضه می‌شود می‌توانید شماره 22229176-021 را بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کرده و محصول موردنظرتان را خریداری نمایید. لازم است بدانید که تمام محصولات سرماسان دارای ۲ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش می‌باشند.

امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم، لطفا نظرات خود را در دیدگاه سایت با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

هزینه ساخت یک گلخانه چقدر است؟!

تامین سرمایش انواع محیط با کولر صنعتی آکسیال و کولر صنعتی سانتریفیوژ

2 نظر

  • خیلی ممنون از محتوای خوب‌تون. این فن‌ها رو میشه در کنار سیستم پد بکار برد یا تفاوتی دارن؟! یعنی اگر پد کنارش قرار بگیره میشه همون پدوفن؟؟ ممنون میشم از طریق ایمیل پاسخ بدید و راهنمایی کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X